Business Guides

Willy Wonka’s Chocolate Factory Worth $20B Today?

Ronald Dahl’s iconic story Charlie and the Chocolate Factory has been retold and recreated for decades.  It’s about time to figure out what it would talk to bring his factory to life.  The brilliant minds at Advanced Technology Services have set out to do just that. After digging through tons of data, they were able to calculate the cost of making Willy Wonka’s Chocolate Factory a reality.  Here’s what they found:

Get The Timeless Reading eBook in PDF

Get the entire 10-part series on Timeless Reading in PDF. Save it to your desktop, read it on your tablet, or email to your colleagues.

Total company worth- $21.5 Billion

Considering the brand recognition and the wide variety of products, we’ve put Mr. Wonka’s company on par with chocolate giant Cadbury.  In 2010, Kraft Foods acquired Cadbury for $19 billion.  Add in inflation over the last few years and you get a total company valuation of $21.5 billion.

Factory Energy Costs- $2 Million Per year

Recently, a Nestle factory in the UK disclosed the monetary savings associated with changing some of their equipment.  They stated this changed represented 8% of its total power requirements and saved them roughly $157,000 per year.  That means their early energy costs come to a total of just short of $2 million dollars.

Chocolate River- $32.6 Million

The chocolate river doesn’t just need 150,000 gallons of chocolate (which, at $26.99 per lb, comes to $32.5 million), but we also need to consider the costs of buying and running the heat pump to keep the chocolate melted, and the pump to keep the chocolate river flowing.

Oompa Loompa Salary- $73 Million

We used the average weekly wages for chocolate workers in the top four chocolate-producing cities in the US to calculate an Oompa Loompa’s yearly salary, which comes to $49,740.  Multiple that by the average number of chocolate workers in those four cities (1,475), and you’ll get the $73 million dollar estimate.

Edible Wallpaper- $2,600

By estimating the costs of using Jolly Ranchers and Life Savers to make sheets of edible wallpaper, we were able to come up with a total cost of $100.75 for enough raw goods to cover 653 square feet of a hallway. By studying a recent installation of edible wallpaper in a London elevator, we’ve estimated the total labor time at 160 hours.  Multiply that by the average rate for a painter per hour and add the cost of goods and you arrive at $2,600.

Golden Egg- $6,000 each

The average goose egg weights 144 grams.  If we multiply that by the current price of gold, we can calculate that Veruca Salt’s prized egg had a value of $6,000.

To see the full analysis on the cost of Willy Wonka's Chocolate factory, check out the infographic below.

What Willy Wonka's Chocolate Factory Would Cost Today

Get our newsletter and our in-depth investor case studies all for free!